Podczas niedzielnej mszy świętej w garwolińskiej Kolegiacie rolnicy z Garwolina i okolic dziękowali za tegoroczne plony. Tradycyjnie wieniec dożynkowy rolników z Garwolina wykonał najstarszy rolnik miasta znany ze swojego oddania tradycji i wartościom – Antoni Garwoliński. – Krzyż, który umieściłem w wieńcu jest symbolem naszej historii i wiary, które od lat kształtują naszą społeczność – powiedział.
Pan Antoni co roku wkłada ogrom pracy i serca w stworzenie wieńca, który jest symbolem dziękczynienia za plony. Tegoroczne dzieło miało szczególne znaczenie, symbolicznie nawiązywało do krzyża. Inspiracją do tego motywu była przypadająca w tym roku 40. rocznica obrony krzyży w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem koło Garwolina, ważnego wydarzenia w historii naszej społeczności, które miało miejsce w 1984 roku. W tamtym czasie mieszkańcy powiatu i okolic, w tym także Garwolina, zjednoczyli się w obronie krzyży, które miały zostać usunięte ze szkoły, pokazując swoją niezłomność i głębokie przywiązanie do wartości chrześcijańskich.
Pozostałe wieńce dożynkowe wykonali przedstawiciele sołectw należących do parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie tj. Niecieplina, Puznowa, Jagodnego, Lucina i Natalii. Kosze kwiatów, owoców i warzyw przynieśli przedstawiciele Rodzinnym Ogródkom Działkowym w Garwolinie “Relaks” i “Zefirek”.
Starostą tegorocznych dożynek był Ryszard Ekiert – prezes Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej, starościną – Maria Przybysz. Proboszcz Kolegiaty ks. Stanisław Szymuś poświęcił wieńce dożynkowe i okazałe bochny chleba wypieczone z tegorocznych ziaren zboża. Po mszy świętej wykonano pamiątkowe fotografie wszystkich delegacji dożynkowych.
– Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczne święto plonów. Dziękuję przedstawicielom Wspólnoty Gruntowej: Panu Antoniemu Garwolińskiemu za imponujący wieniec, Rodzinnym Ogródkom Działkowym “Relaks” i “Zefirek” na czele z Paniami Teresą Skrajną i Barbarą Wilczek za piękne kosze kwiatów, owoców i warzyw, członkom delegacji z Garwolina na czele z Panią Marią Przybysz, Panem Ryszardem Ekiertem, a także Panom Włodzimierzowi Borkowskiemu, Janowi i Michałowi Walczakom, Antoniemu i Michałowi Garwolińskim. Dziękuję Panu Markowi Górskiemu, którego piekarnia upiekła garwoliński chleb dożynkowy oraz kierownik Wydziału Promocji Miasta i Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych Pani Beacie Pasternak za koordynację i pracę na rzecz tego ważnego dla nas święta. Cieszę się, że podtrzymują Państwo piękną tradycję dożynkową – podkreśla Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak. – Dziękuję także Proboszczowi Kolegiaty ks. Stanisławowi Szymusiowi za zaangażowanie w życie naszego miasta oraz za duchowe przesłanie, które przypomina nam o naszej zależności od natury i potrzebie szacunku dla ziemi, która nas żywi – podsumowuje.