Daj zielone światło zieleni!

Zieleń to życie, poprawia jakość powietrza, działa kojąco na ludzką psychikę, zwiększa naszą produktywność i kreatywność. Chcemy by przestrzeń wokół nas była jak najlepszej jakości dlatego też Garwolin bierze udział w akcji bicia rekordu Polski w zazielenieniu miast. Organizator akcji – Dotlenieni.org – razem z mieszkańcami, pracownikami firm i instytucji chce posadzić na terenie całego kraju co najmniej kilkanaście tysięcy roślin. Z samego rana swoje rośliny zasadzili Burmistrz Miasta Marzena Świeczak i Zastępca Burmistrza Albert Baran. W pasie drogowym na ulicy Kościuszki pojawiło się 200 sztuk róż a na terenie parku „Ptasie Trele” – 2 buki i różowa wiśnia piłkowana.

Zielony Rekord Polski to akcja, która została zapoczątkowana w 2017 roku na Dolnym Śląsku. W tym roku również organizatorzy chcą zaangażować jak najwięcej osób. Wystarczy zrobić zdjęcie miejsca, w którym będzie posadzona roślina przed sadzeniem i zdjęcie już posadzonej rośliny, czyli łącznie minimum dwa zdjęcia. Może to być także pusta doniczka na parapecie „przed” i roślina w tej doniczce – „po” Zdjęcia wysyłamy za pomocą formularza, który znajduje się tutaj: www.zielonyrekord.pl

Kampanie społeczne taka jak ww. Zielony Rekord Polski czy ogłoszona pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy akcja #SadziMY mają przede wszystkim zwrócić naszą uwagę na ochronę środowiska. Rośliny są naszym sprzymierzeńcem w przystosowaniu do zmian klimatu i łagodzeniu ich skutków. Zieleń jest szczególnie ważna w środowisku miejskim, w którym żyje blisko 60% ludności Polski.

Na terenie Garwolina, co roku na wiosnę i na jesieni w gazonach ustawionych przy pomniku Księcia Janusza, pomniku AK, pomniku 30 rozstrzelanych, na herbie na terenie Skweru Solidarności oraz w innych miejscach sadzimy ok. 3000 szt. bratka ogrodowego. Latem sadzimy blisko 6000 szt. kwiatów m. in: pelargonie ogrodowe, aksamitki żółte, begonie stale kwitnące, szałwie omączone. Są to kwiaty które najlepiej sprawdzają się w zieleni miejskiej i posadzone w dużych grupach na rabacie tworzą kolorowe i bujne kobierce, które tak wielu mieszkańców podziwia.

Oprócz nasadzeń roślin jednorocznych są jeszcze nasadzenia drzew, krzewów i bylin. W poprzednich latach nasadzono:

  • W 2018 r. – 481 drzew i 40 krzewów.
  • W 2017 r. – 18o drzew i 2643 krzewów i bylin
  • W 2016 r. – 183 drzewa i 6515 krzewów i bylin
  • W 2015 r. – 103 drzewa i 235 krzewów

Miejskie parki i skwery  pełnią funkcję przyrodniczo-edukacyjną, reguluja bioklimat, oczyszczają atmosferę z zanieczyszczeń, wyciszają hałas uliczny oraz wpływają na klimat lokalny. Żyje się nam po prostu lepiej, gdy wokół jest dużo drzew i krzewów. Bądźmy wrażliwi na wszelkie przejawy dewastacji zieleni miejskiej – tereny zielone to nasze wspólne dobro. Zadbajmy też o nasze najbliższe otoczenie: w ogrodach sadźmy rośliny miododajne przyciągające pszczoły a w naszych domach i miejscach pracy niech zagoszczą rośliny oczyszczające powietrze – zachęca Burmistrz Miasta Marzena Świeczak – Razem możemy zmienić klimat!

 

Zobacz również

Komunikat SPZOZ

Udostępnij Wracamy do normalności! Od czerwca SPZOZ w Garwolinie wznawia działalność poradnia chirurgiczna konsultacyjna w której przyjmować i kwalifikować do planowych operacji chirurgicznych będą specjaliści...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta