Bezpłatne domowe badanie KTG dla kobiet w ciąży z Garwolina

Garwolinianki, które zdecydują się na poród w Szpitalu Powiatowym w Garwolinie, będą mogły bezpłatnie skorzystać z nowego Systemu Monitoringu Położniczego, który pozwala na monitorowanie akcji serca płodu.  Na ten cel samorząd naszego miasta udzielił Samorządowi Powiatu Garwolińskiemu pomoc finansową w formie dotacji celowej z budżetu miasta na 2022 rok w kwocie 10 000,00 zł. W dniu dzisiejszym radni podjęli uchwałę w sprawie przekazania środków.

11 lutego br. burmistrz miasta Garwolina Marzena Świeczak wspólnie z wójtami i burmistrzami reprezentującymi samorządy gminne, Powiatem Garwolińskim, Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Garwolinie oraz firmą Carebits podpisała list intencyjny, w którym zadeklarowała wolę współpracy w zakresie realizacji na terenie powiatu garwolińskiego Systemu Monitoringu Położniczego (KTG) kobiet po 30 tygodniu ciąży. Z aparatu będą mogły bezpłatnie skorzystać ciężarne pacjentki, które zadeklarują chęć porodu w Szpitalu Powiatowym w Garwolinie.

Samo badanie zdalnym KTG oczywiście nie zastępuje wizyty lekarskiej i badania w placówce medycznej, ale jest ich ważnym uzupełnieniem. To rozwiązanie telemedyczne jest bardzo pomocne w sprawowaniu opieki nad ciężarnymi w warunkach domowych, zapewniając bezpieczeństwo dla pacjentek i dzieci. Kobieta może wykonać badanie o dogodnej dla siebie porze, nie musi poświęcać czasu i sił na dojazd do przychodni i oczekiwanie w poczekalni.

System Monitoringu Położniczego w Garwolinie będzie obsługiwać polska firma Carebits posiadająca ponad dwudziestoletnie doświadczenie w projektowaniu, tworzeniu i zarządzaniu systemami telemedycznymi. Więcej na ten temat pod linkiem https://www.carebits.pl/

Jak to działa?

Innowacyjny System Opieki Telemedycznej Carebits wraz z udostępnieniem sprzętu KTG umożliwia wykonanie badania  w dowolnym miejscu i czasie, zapewniając kliniczną jakość badania, czyli taką, jaką uzyskuje się w szpitalu lub gabinecie. Do obsługi urządzenia wystarczy aplikacja, którą można pobrać bezpłatnie na telefon. Badanie trwa co najmniej 30 minut i jest bezpieczne dla dziecka. Wynik zostaje natychmiastowo zinterpretowany przez system komputerowy oraz autoryzowany przez położne z Centrum Monitoringu Położniczego Carebits, które pracują całą dobę – 7 dni w tygodniu. Wynik trafia do mamy – za pośrednictwem aplikacji, poprzez sms lub mail. W momencie, gdy dzieje się coś niepokojącego, personel medyczny od razu kontaktuje się z pacjentką i zaleca np. ponowne badania lub natychmiastowe udanie się do szpitala.

Z myślą o bezpieczeństwie ciężarnych pacjentek i ich dzieci, zdecydowaliśmy się na przystąpienie do systemu we współpracy z powiatem. Mam nadzieję, że zdalne KTG zostanie jak najszybciej objęte refundacją z Narodowego Funduszu Zdrowia. Na chwilę obecną rozwiązanie to jest płatne, dlatego zdecydowaliśmy się pokryć koszty, aby było ono bezpłatne dla pacjentek.  Mam nadzieję, że to wsparcie spełni oczekiwania naszych mieszkanek – zwraca uwagę burmistrz Garwolina Marzena Świeczak.

Kobiety w ciąży mogą już korzystać bezpłatnie ze zdalnego KTG. Po zgłoszeniu uczestnictwa w przedsięwzięciu  pacjentka otrzymuje kod OTC do samodzielnej rejestracji w Systemie lub zostaje zarejestrowana przez osobę prowadzącą ciążę. W ciągu 48 h otrzyma urządzenie KTG Sigmafon, dostęp do logowania w Systemie oraz szczegółową instrukcję użycia. Dodatkowo ma dostęp do infolinii z pomocą techniczną oraz do konsultacji medycznych. Następnie pacjentka może już samodzielnie wykonać zapisy KTG, które są automatycznie przesyłane na serwery Centrum Monitoringu Carebits. Zainteresowane udziałem w przedsięwzięciu panie, uzyskają szczegółowe informacje w Szpitalu Powiatowym w Garwolinie. Kontakt na stronie  https://www.spzozgarwolin.pl/.

Fot. www.carebits.pl

Zobacz również

20 lat samorządności młodzieży w Garwolinie!

Udostępnij Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Garwolina Jan Garwoliński oraz Radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Kacper Broniszewski zapraszają na obchody jubileuszu 20-lecia Młodzieżowej Rady Miasta w...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta