Bezpieczne ferie 2023

7 lutego o godz. 11 w ramach akcji „BEZPIECZNE FERIE 2023” na akwenie wodnym na „Zarzeczu” odbył się pokaz edukacyjno-informacyjny, w którym udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z Garwolina oraz uczniowie klas mundurowych z Łaskarzewa. Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Garwolinie omówili zagrożenia związane z okresem zimowym, a następnie zaprezentowali techniki ratowania osób tonących, pod którymi załamał się lód. Ponadto druhowie z OSP Sulbiny przeprowadzili pokaz udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy, w tym wobec osób nieprzytomnych, które zostały wydobyte z wody. Przypomniano dzieciom numery alarmowe oraz sposób składania zgłoszenia w przypadku zaistnienia zagrożenia.

Przedsięwzięcie, w którym udział wzięło około 350 osób miało na celu przestrzec dzieci i młodzież przed niebezpieczeństwem zabaw na zamarzniętych akwenach, w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi. Pomimo mrozu i oblodzenia, wchodzenie na zamarznięte rzeki, czy inne akweny jest bardzo niebezpieczne. Pozorna grubość pokrywy lodowej przy brzegu może wprowadzić w błąd, gdyż kilka metrów dalej lód może być bardzo cienki i słaby. Lód może się załamać, a osoba która wpada do wody najczęściej nie jest w stanie sama się z niej wydostać, czego efektem może być wychłodzenie, a nawet śmierć. Ratownicy przedstawili symulację zdarzenia, podczas którego człowiek wpada do wody i zaprezentowali jak należy zachować się w takich sytuacjach oraz jak udzielić pomocy, dbając równocześnie o swoje bezpieczeństwo.

Następnie odbył się pokaz ratownictwa z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Tonącego podejmowano z wody przy użyciu sań lodowych i koła ratunkowego. Szczególną uwagę zwracano na właściwe zabezpieczenie ratowników, którzy byli ubrani w kombinezony służące do pracy w wodzie i wyposażeni w sprzęt asekuracyjny.

Zamarznięte zbiorniki wodne i tzw. dzikie lodowiska, to szczególnie niebezpieczne miejsca, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. W trosce o ich bezpieczeństwo, strażacy prowadzą akcję „Bezpieczne lodowiska 2023”. Ma ona na celu pomoc w organizowaniu bezpiecznych ślizgawek. Strażacy pomogą wylać wodę na przygotowane lodowiska m. in. na terenie boisk szkolnych, parków, ogródków jordanowskich, osiedli itp.

Uważajcie na siebie, odpoczywajcie w ferie, ale pamiętajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dziękuję bardzo strażakom z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, druhom z OSP Sulbiny i wszystkim, zaangażowanym w akcję “Bezpieczne ferie” – podsumowała pokazy Burmistrz Miasta Marzena Świeczak.

tekst: na podstawie KP PSP Garwolin, oprac. UM Garwolin

zdjęcia: UM Garwolin, dwa z drona: KP PSP Garwolin

Zobacz również

GKS Wilga Garwolin poszukuje trenera

Udostępnij Garwoliński Klub Sportowy Wilga Garwolin poszukuje trenera sekcji lekkiej atletyki. Zarząd klubu ze Sportowej nowego szkoleniowca chce zatrudnić z dniem 1 stycznia 2024 roku....

Czytaj więcej

Bieg mikołajkowy w uroczej aurze

Udostępnij Czapy śniegu, biel, gdzie okiem sięgnąć, spokój i… entuzjaści biegów. Tak było w niedzielę podczas Biegu Mikołajkowego przy zbiorniku retencyjnym. A oprócz tego dużo...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta