82. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Za początek Polskiego Państwa Podziemnego przyjęto datę 27 września 1939 roku, kiedy utworzono Służbę Zwycięstwu Polski, przekształconej później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Od 1998 roku Dzień Polskiego Państwa Podziemnego obchodzony jest 27 września. Z tej okazji Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki i Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak zaprosili do udziału w obchodach, które rozpoczęły się mszą świętą w garwolińskiej kolegiacie o 17.30

Ksiądz prałat Edmund Szarek w słowie do wiernych podkreślił, że Polskie Państwo Podziemne było niepodważalnym fenomenem w Europie, dowodem organizacji, że nasz naród potrafi i chce być gospodarzem we własnym kraju. Dziś pragniemy wyrazić wdzięczność Bogu za tych którzy nie stracili nadziei i chylimy czoła przed tymi, którzy odeszli na wieczną wartę.

Po mszy świętej uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb – Garwolin” na skwerze im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pomnik wg projektu Zbigniewa Lernacińskiego został postawiony w 1998 roku, umieszczono na nim orła w koronie i kotwicę – znak Polski Walczącej.

Dalsza część uroczystości- wykład nt. słynnych akcji Państwa Podziemnego i wystawę pamiątek związanych z działalnością AK na terenie Garwolina i okolic odbyła się w Dworku w Miętnem.

Organizatorami miejsko-powiatowych obchodów 82. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego byli: Miasto Garwolin, Powiat Garwoliński, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu “Gołąb” Garwolin, Kolegiata w Garwolinie i Dworek Miętne.


Polskie Państwo Podziemne, działające w latach 1939-1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie z uwagi na rozbudowane struktury, które objęły całe terytorium II Rzeczpospolitej (a nawet wychodziły poza ziemie przedwojennej Polski) oraz zakres prowadzonych w konspiracji prac. W różnych krajach działały mniej czy więcej liczne organizacje konspiracyjne, ale nigdzie nie stworzono podziemnego państwa z jego rozbudowanymi konspiracyjnymi strukturami i agendami – wojskowymi i cywilnymi. PPP nie ograniczało się do bieżącej walki z okupantami, ale prowadziło także w szerokim zakresie prace przygotowawcze na okres „przełomu” (powstania powszechnego) oraz na okres powojenny. Bardzo duży nacisk położono na akcję tajnego nauczania na wszystkich szczeblach od szkół podstawowych po uniwersytety.

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta