81. rocznica bombardowania Garwolina

8 września 1939 roku to dla Garwolina szczególna data: na nasze miasto spadły pierwsze bomby, które zrównały z ziemią 90 % centrum miasta. Pożary, które w wyniku tego wybuchły, a także powtórzony kolejnego dnia nalot, sprawiły że 70 % miasta zostało zrujnowane.

Każdego roku mieszkańcy i władze miasta przywracają pamięć o tych tragicznych wydarzeniach. W tym roku, w niedziele poprzedzającą 81. rocznicę twórcy portalu Dawny Powiat Garwolin i okolice zaprosili do udziału w spacerze historycznym ulicami Garwolina. Wydarzenie, organizowane po raz pierwszy spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. W dniu rocznicy, przez cały wtorek na Skwerze Solidarności Centrum Sportu i Kultury zaprezentowało dwie wystawy, na których można było zobaczyć, jak Garwolin wyglądał w czasie wojny i okupacji, i jak wygląda współcześnie.

Oficjalnym akcentem uroczystości rocznicowych była msza święta odprawiona w garwolińskiej kolegiacie w intencji poległych i pomordowanych podczas II wojny światowej mieszkańców Garwolina w dniu 8 września. Dzisiaj, dziękujemy Panu Bogu, że nasze miasto się ostało. – podkreślał w homilii ks. Krzysztof Banasiuk – I dziękujemy, że możemy cos z siebie dać miastu, społeczności lokalnej. Ale też dzisiaj uświadamiamy sobie, że z naszego miasta wyszło wielu bohaterów, którzy walczyli z okupantami. 

We mszy świętej wzięli udział Zastępca Burmistrza Albert Baran, Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego Marek Ziędalski, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Andrzej Ostolski, poseł na sejm wielu kadencji Stanisława Prządka, poczty sztandarowe: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, publicznych szkół podstawowych z terenu miasta i mieszkańcy.

zdjęcia: UM Garwolin, portal Dawny Garwolin i okolice

 

 

 

 

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta