80. rocznica rozstrzelanych przy moście w Garwolinie

Mieszkańcy Garwolina wciąż pamiętają o tamtych tragicznych wydarzeniach, które na zawsze pozostawiły ślad w historii miasta. W 80. rocznicę zbrodni, stojąc na straży pamięci, dbając, by historia ta była przekazywana kolejnym pokoleniom, zapraszamy na tegoroczne uroczystości.

Rankiem, 8 lipca 1944 roku Niemcy przywieźli z Pawiaka 30 więźniów. Zakładników rozstrzelano tuż za mostem na Wildze w odwecie za udany zamach na niemieckiego starostę garwolińskiego – Karla Freudenthala. Wspomnienie tych tragicznych wydarzeń, jest wciąż w Garwolinie żywe. W 80. rocznicę zbrodni zapraszamy na uroczystości, które będą nie tylko hołdem dla ofiar, ale także wyrazem naszej wspólnej pamięci i jedności. Rano, 8 lipca br. w poniedziałek o godz. 8.00, w kolegiacie p.w. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar. Po nabożeństwie złożymy kwiaty pod pomnikiem nad Wilgą. Przyjdźcie, aby razem złożyć hołd i przypomnieć, że historia naszego miasta to także historia odwagi, solidarności i nieugiętego ducha.

Organizatorami uroczystości rocznicowych są: Miasto Garwolin, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu “Gołąb” Garwolin, Kolegiata Garwolin.

 

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta