75-rocznica 30 rozstrzelanych

8 lipca 2019 roku minęło 75 lat od rozstrzelania przez Niemców więźniów Pawiaka. 30 Polaków zginęło wówczas w ramach akcji odwetowej za zabicie niemieckiego starosty powiatu garwolińskiego – oficera SS Karla Ludwiga Freudenthala. Akcję bojową przeprowadzili żołnierze Armii Krajowej Obwodu „Gołąb”. Egzekucja  odbyła się wczesnym rankiem przy moście w Garwolinie, na skarpie przy rzece Wildze.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w kolegiacie Przemienienia Pańskiego. Na wstępie profesor Zbigniew Gnat-Wieteska przypomniał historię tego zdarzenia oraz historię powstania „Pomnika 30 rozstrzelanych” Poprosił o odprawienie mszy świętej w intencji pomordowanych oraz wszystkich walczących i poległych za ojczyznę.

Podczas mszy świętej homilię wygłosił ks. prałat Edmund Szarek – kapelan żołnierskich środowisk kombatanckich.

Na zakończenie uroczystości delegacje kombatanckie Armii Krajowej z obwodu „Gołąb” Garwolin, samorządowcy z Panią Burmistrz Marzeną Świeczak i Przewodniczącym Rady Jarosławem Jaskułą oraz reprezentanci kibiców piłkarskich „Legijny Garwolin”  złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem 30 rozstrzelanych i zapalili znicze.

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta