45 lat garwolińskiej Piątki

Tegoroczny Miejski Dzień Edukacji Narodowej dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 był wyjątkowy. Tego dnia odbył się również jubileusz 45-lecia istnienia szkoły. Szkoła połączyła pokolenia – emerytowanych nauczycieli, dawnych dyrektorów, absolwentów i uczniów. Nie zabrakło wspomnień z początków szkoły, wystąpień dyrektorów i spotkania po latach.

„Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że możemy wzrastać i kształtować swoje umysły i charaktery na miarę ambicji naszego pokolenia.” –  Te słowa z wystąpienia młodzieży zabrzmiały 1 września 1977r . w murach szkoły z okazji Centralnej Inauguracji Roku Szkolnego 1977/78. Był to pierwszy rok pracy Zbiorczej Szkoły Gminnej w Garwolinie, otwartej przez ówczesnego Ministra Oświaty i Wychowania, profesora Jerzego Kuberskiego. Wzorową placówkę oświatową wyposażyły w nowoczesne urządzenia i pomoce naukowe Kuratoria Oświaty i Wychowania z 22 województw. Początki ówczesnej Zbiorczej Szkoły Gminnej w Garwolinie – obecnej: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka śledziła cała Polska.

Te i inne wspomnienia przywołano podczas uroczystości 45-lecia szkoły, które odbyły się tuż po Miejskich Obchodach Dnia Edukacji Narodowej.

Mamy dziś okazję do wspomnienia tego co było, pochylenia się nad teraźniejszością, snucia wizji przyszłości. Każdy jubileusz łączy tradycję z nowoczesnością, a doświadczenie z młodością. Jednak tak i dawniej jak i dziś, nasza szkoła nigdy nie była instytucją, a zawsze zwartą społecznością, stworzoną przez pokolenia uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce – podkreślała dyrektor Piątki Krystyna Antolak.

Wspomnieniami z pracy w placówce, noszącej od 1987 roku imię Janusza Korczaka, dzieli się byli dyrektorzy. O trudnych początkach 1977 roku mówił Edmund Mucha. Krótki czas dyrektorowania szkołą wspominał Andrzej Piesiewicz. Bardziej współczesnych wątków dostarczył Jacek Zowczak, który piastował funkcję przez 19 lat. Minutą ciszy upamiętniono Sławomira Adamiaka – trzeciego dyrektora placówki.

Dyrektor siedleckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach Dariusz Stopa oraz dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie Mirosław Krusiewicz w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika wręczyli szkole pamiątkowy medal „Pro Masovia”.

Jubileuszu gratulowali także m.in. poseł Grzegorz Woźniak, przedstawicielka poseł Teresy Wargockiej – Elżbieta Woźniak Sionek, wicestarosta Marek Ziędalski, dyrektor siedleckiej delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Adam Skup oraz prezes garwolińskiego oddziału ZNP Halina Poszytek.

Burmistrz Miasta Marzena Świeczak wraz Radnymi Rady Miasta przekazała szkole upominek, który z pewnością ułatwi codzienną pracę. Odczytała również treść umieszczoną na pamiątkowym dyplomie: Budując swój własny świat pamiętajcie o wartościach, którymi kierował się w swoim życiu patron Waszej szkoły. Wasza szkoła nosi imię Janusza Korczaka, wielkiego pedagoga, wychowawcy i patrioty. Szacunek dla drugiego człowieka i ciekawość świata niech będą Wam drogowskazem na całe życie a Jego postawa pomaga Wam zrozumieć, co znaczy kochać ludzi i Ojczyznę. Całej społeczności życzę wytrwałości i odwagi w dążeniu do realizacji sukcesów w nauce i w życiu zawodowym.

Uroczystość urozmaicały występy artystyczne absolwentów i uczniów: chóru szkolnego, gimnastyczek z No Name, Wiktorii Piorun, oraz innych. Na koniec oficjalnego spotkania wręczono statuetki „Przyjaciel szkoły”, podziękowano emerytowanym nauczycielom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie obchodów uroczystości jubileuszowych.

Ostatni występ artystyczny w wykonaniu nauczycieli, uczniów, pracowników, absolwentów i rodziców spotkał się z uznaniem publiczności. Autorska wersja popularnej bajki o Królewnie Śnieżce, pełna humoru, odniesień do współczesności, wystawiona ze swadą i swobodą wywołała salwy śmiechu i zebrała gromkie brawa.

zdj: M. Trzeciak UM Garwolin, J. Kondej PSP nr 5

Zobacz również

Spędź z nami czas w lutym

Udostępnij Sportowe emocje, bal pełen wrażeń na zakończenie karnawału, koncert, wystawa, spotkanie autorskie, stałe sekcje w bibliotece i domu kultury, bogata oferta zajęć na ferie...

Czytaj więcej

Gramy dla Wiktorii Kaczyńskiej

Udostępnij Po raz kolejny zapraszamy do udziału w turnieju charytatywnym na rzecz Wiktorii Kaczyńskiej. Tym razem organizatorzy zapraszają na Walentynkowy Turniej Siatkarski w najbliższą niedzielę,...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta