18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu

18 marca – Światowy Dzień Recyklingu. Powstał z myślą o edukacji i promocji w dziedzinie odzyskiwania surowców z odpadów. Pierwszy raz obchodzony był w 2018 roku, zaś jego inicjatorem było Global Recykling Foundation. Celem ustanowienia Dnia Recyklingu jest zachowanie sześciu podstawowych zasobów: wody, powietrza, węgla, ropy, gazu ziemnego i minerałów.

Każdy z nas może włączyć się w proces recyklingu już na etapie segregacji śmieci. Prosta zasada którą słyszymy wszędzie: plastik do żółtego, papier do niebieskiego, szkło do zielonego, nie zawsze jest skuteczna. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie odpady jesteśmy w stanie określić co i gdzie możemy wrzucić. Na naszej stronie znajdziesz specjalną wyszukiwarkę, która pomaga w prawidłowej segregacji śmieci i wyborze odpowiedniego pojemnika na odpady. Wpisz w wyszukiwarce odpady, które wzbudzają Twoje wątpliwości i dowiedz się, gdzie należy je wyrzucić! Wyszukiwarkę znajdziesz na stronie: https://segregujemy.garwolin.pl/

Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i uruchomiliśmy internetową wyszukiwarkę, dzięki której w prosty sposób można sprawdzić jak prawidłowo segregować śmieci, gdzie wyrzucić dany odpad, a także kiedy będą odbierane – informuje Marzena Świeczak Burmistrz Miasta Garwolina. – Zasady segregacji śmieci nie dla wszystkich są łatwe i oczywiste. Często zastanawiamy się, gdzie powinien trafić dany odpad albo czy trzeba rozdzielić go na części i wyrzucić do osobnych pojemników – dodaje.

Recykling to powtórne wykorzystanie odpadów, których wielu z nas uważa za zwykłe śmieci. Dzięki recyklingowi oszczędzamy energie a co najważniejsze świat jest mniej zanieczyszczony.  Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę jak niektóre odpady można też przetworzyć, nie wszystko musimy wyrzucać. Czy wszyscy mają świadomość w jaki sposób niektóre odpady możemy zastąpić?

Recykling to codzienne decyzje, które stają się nawykami

Na przykład butelka wielokrotnego użytku zamiast jednorazowej butelki na wodę, materiałowa torba na zakupy zamiast plastikowej, niekupowanie owoców i warzyw zapakowanych w plastik- w ciągu jednego dnia możemy zaoszczędzić nawet kilogram odpadów. Czy to jest trudnie? Nie, tylko trzeba chcieć.

Dziś świat jest wygodny. Każdy z nas uważa że idzie do przodu, bo po co nam buty w których zepsuł się suwak, lepiej wyrzucić i kupić nowe. Nas będzie stać, a czy ktoś pomyślał co będzie z szewcem, do którego nikt nie będzie już przychodził naprawiać butów bo przecież lepiej kupić nowe? Takich przykładów jest dużo więcej. Nie dość że za naprawę zapłacimy mniej, to damy pracę inny rzemieślnikom.

Każda taka, bądź podobna decyzja to szansa dla środowiska.  Zachęcamy, aby właśnie w Dzień Recyklingu pomyśleć, co możemy poprawić. Każdy z nas decyduje o kondycji środowiska i każdy z nas ponosi odpowiedzialność za naszą przyszłość.

Statystyczny mieszkaniec Garwolina wytwarza ok. 6 kg odpadów tygodniowo. To oznacza prawie kilogram śmieci dziennie. Rocznie to daje ok 365 kg rocznie.

Zmniejszanie ilości powstających odpadów jest jednym z podstawowych celów idei zrównoważonego rozwoju i utrwalania prawidłowych wzorców proekologicznych i konsumenckich.

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Miasta