Ochotnicza Straż Pożarna w Garwolinie należy do najstarszych jednostek w kraju. W niedzielę, 31 sierpnia 2025 uroczyście obchodzono jubileusz 150-lecia funkcjonowania jednostki.
Uroczystości rozpoczęto mszą świętą odprawionej w intencji druhów w garwolińskiej kolegiacie p.w. Przemienienia Pańskiego. Po niej w uroczystym przemarszu, któremu towarzyszyły poczty sztandarowe, orkiestra OSP Garwolin, pododdziały zaprzyjaźnionych jednostek OSP i goście, uczestnicy przeszli na parking Pływalni Miejskiej „Garwolanka”.
– Kiedy dziś patrzę na naszą jednostkę – nowoczesne wozy, piękną orkiestrę, druhów gotowych do akcji o każdej porze dnia i nocy – czuję dumę. Ale też wiem, że to, co mamy, nie wzięło się znikąd. – mówił prezes OSP Roman Maszkiewicz – Za nami jest historia dłuższa niż życie niejednego pokolenia. To 150 lat dziejów, ludzi, prezesów, którzy tworzyli coś, co do dziś jest dumą Garwolina.
Następnie przedstawił rys historyczny jednostki, który można przeczytać TUTAJ.
– Dziś mam zaszczyt być prezesem tej jednostki, reprezentować niespełna 150 druhen i druhów, w tym: 35 strażaków-ratowników, 14 członków MDP oraz 60 członków Orkiestry. W naszej remizie stoją wozy, o jakich nasi poprzednicy mogli tylko marzyć – nowoczesna Scania P360, specjalistyczny samochód ratowniczo-gaśniczy z drabiną mechaniczną, pierwszy w całym powiecie, a za chwilę dołączy Mercedes – nowy lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy. Dzięki pozyskanym sprzętom jesteśmy jedną najczęściej wyjeżdzających z Ochotniczej Straży Pożarnej w powiecie garwolińskich. To dowód, że idziemy z duchem czasu i jesteśmy gotowi sprostać każdemu wyzwaniu. – podsumował prezes.
Podczas części oficjalnej wręczono liczne odznaczenia, medale i wyróżnienia dla zasłużonych strażaków. Z okazji jubileuszu wręczono m.in.: Złote Znaki Związku OSP RP, Medale za Zasługi dla Pożarnictwa dla zasłużonych druhów, odznaki Strażak Wzorowy oraz Brązowe Odznaki MDP. Prezes OSP Garwolin wraz z Burmistrz Miasta Marzeną Świeczak wręczyli pamiątkowe medale dla strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie, Orkiestry Dętej, przedstawicieli zaprzyjaźnionych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, sponsorów, samorządowców oraz osób, które swoją codzienną pracą wspierają działalność straży.
Nie obyło się również bez życzeń oraz przemówień zaproszonych gości.
– Biegacie tam, gdzie inni uciekają. Gasicie pożary, ratujecie życie innymi. Pomagacie przy wypadkach i klęskach żywiołowych. Nam, miastu, pomagacie także w codzienności. Jesteście obecni przy wszystkich uroczystościach religijnych, patriotycznych, kulturalnych, a orkiestra wzrusza mieszkańców i gości. Dziś w imieniu samorządu miasta, wszystkich mieszkańców Garwolina, bardzo, bardzo gorąco Wam dziękuję. Dziękuję również Waszym rodzinom za cierpliwość, za wsparcie i za to, że pozwalają Wam wypełniać tę misję – mówiła Marzena Świeczak, burmistrz Garwolina.
Wśród gości obecnych podczas uroczystości jubileuszowych byli między innymi: europoseł Andrzej Halicki, poseł Grzegorz Woźniak, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Artur Gonera, Komendant Powiatowy PSP mł. bryg. mgr inż. Tomasza Biernackiego, członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Zbigniew Kaliszyk, przedstawiciele Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Waldemar Sabak, Jerzy Jaroń oraz Dariusz Grędzik, Koordynator Wojewódzkiego Ratownictwa Medycznego Mariusz Mioduski, a także licznie zebrani przedstawiciele samorządu Miasta Garwolina na czele z burmistrz Marzeną Świeczak, radni Rady Miasta Garwolina i Rady Powiatu Garwolińskiego, wicestarosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki, wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu garwolińskiego,, księża i przedstawiciele 25 jednostek OSP z naszego powiatu.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego
Podczas uroczystości oficjalnie przekazano kluczyki do lekkiego samochodu rozpoznawczo-ratowniczego, zakupionego w projekcie “Wspólnie dla bezpieczeństwa transgranicznego” realizowanego w ramach Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027. Więcej o tym można przeczytać TUTAJ
Po części oficjalnej odbył się piknik oraz warsztaty dla dzieci. Każdy mógł zobaczyć sprzęt strażacki i samochody pożarnicze. Dla dzieci przygotowano animacje, kreatywne warsztaty i koncert “Bal u Pana Kleksa”.
150 lat za nami – ale nie zwalniamy! Z jeszcze większym zaangażowaniem patrzymy w przyszłość. Bo bycie strażakiem to nie tylko mundur – to powołanie, służba i pasja. – podsumowują strażacy.
Wydarzenie realizowane było w ramach Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027 zgonie z projektem „Wspólnie dla bezpieczeństwa w obszarze transgranicznym”, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa środowiska i ludności zamieszkującej obszar przygraniczny.



















































